Tempo in movimento  4 ore 25 minuti

Tempo  7 ore 4 minuti

Coordinate 2514

Caricato 25 novembre 2017

Registrato novembre 2017

 • Valutazione

   
 • Informazioni

   
 • Facile da seguire

   
 • Paesaggio

   
-
-
497 m
137 m
0
3,7
7,3
14,7 km

Visualizzato 214 volte, scaricato 12 volte

vicino a Termal, Yalova (Türkiye)

Sudüşen Şelalesi 17 km mükemmel bir parkur. İlk 9 km sadece patikalar dan oluşuyor. 2 tane küçük dere bir tane büyük dere geçildi.
İlk önce şu hatayı düzeltelim. Sudüşen şelalesi artık Yalova sınırları içerisinde değildir. Şelale Haydariye köyünün sınırları içerisinde bulunmaktadır. Köylülerin isteği üzerine burası Bursa il sınırlarına dahil edilmiştir. Bu konuda başta anlaşım ve yazımıza devam edelim. :) Ülkemizin hemen her bölgesi incelendiğinde mutlaka bir doğal zenginlik ile karşılaşılır. Bunların hepsini bir araya getirip gezi planı yapılsa, bayağı uzun bir süre gerekecektir. Ancak toplumsal yaşamın gerekleri bu planlardan ağır bastığı için, bulunabilen her fırsat tatil ve gezi için değerlendirilmektedir. Bu planların bir parçası olabilecek kadar değerli ve özel bir doğal güzellik olan Sudüşen Şelalesi de hem bölge halkının hem de diğer illerden gelenlerin uğrak noktasıdır.

Bursa ili sınırlarındaki bu şelaleye en yakın yerleşim birimi, Termal ilçesine bağlı Üvezpınar köyüdür. Şelale bu köye yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Şelale başlı başına bir doğal zenginliktir.

Bunun yanı sıra kendi yakın alanları ve çevresindeki doğal yapı şelaleye gelen herkesi buradan gitmek istemeyecek kadar etkilemeye yetmektedir. Doğa ve seyir yürüyüşleri, yalnız geziler ve doğa ile baş başa geçirilecek saatler için oldukça ideal bir tercihtir. Samanlı dağlarının arasındaki bu harika için kamp vb faaliyetler idealdir.

Şelalenin yüzme için kullanılması tehlikeli olsa da, bu tehlikeyi göze alan kişilere geziniz boyunca rastlamanız oldukça muhtemeldir. Şelaleye en yakın noktaya aracınızla geldikten sonra uzun sürse de, ki 1-2 saatlik bir rampa yürüyüşüdür bu, şelaleye yürüyerek gitmek yine de en iyi çözüm olacaktır.

Vedi altro external

Foto

1

Foto

2 mola 470 m

Fiume

3 kucuk dere

Foto

4 manz

Cascata

Sudüsen

belki de görünce yüzme için daha elverişli olabilir diye düşünebilirsiniz ama yine de dikkat! Şelale ve çevresi, dere kenarı piknik için son derece uygun. Etrafta çok komplike olmasa da kafeterya tarzı ya da piknik için malzemeler bulacağınız yerler mevcut. Doğal bir zenginliği saatlerce izleyebilir ve bıkmazsınız ve bu arada piknik vb gibi eğlenceli anlarında tadını çıkarabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri ve kalabalıktan biraz daha uzakta konumlandığınızda, Sudüşen Şelalesi geziniz boyunca sessiz sakin bir doğa seyri, sizin için oldukça önemli bir kazanım olacaktır. Sudüşen Şelalesinde Neler Yapılır? Şelale her şeyden evvel doğal zenginlik bakımından önemli bir noktadır ve sadece doğa yürüyüşü veya seyir açmalı bile gidilebilecek yerdir. Bunun dışında dere kenarı yürüyüşleri ve doğal ortamların vazgeçilmezin piknik Sudüşen Şelalesi için ideal fikirlerdir. Ancak çevreyi kirletmeden ve çöplerimizi atıklarımızı toplamak kaydı ile!
Foto

Harmankaya Tabiat Parkı

Foto

Selale yol ayrimi

Foto

manz

1 commento

 • Foto di KAMPTREK

  KAMPTREK 3-nov-2020

  Ho seguito questo percorso  Vedi altro

  Teşekkürler Erol hocam

Puoi o a questo percorso