Kadim
150 4 28

Tempo in movimento  un'ora 29 minuti

Tempo  3 ore 36 minuti

Coordinate 2552

Caricato 29 aprile 2018

Recorded aprile 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
1.973 m
1.366 m
0
6,4
13
25,67 km

Visto 578 volte, scaricato 1 volte

vicino Sızır, Sivas (Türkiye)

Sivas, Gemerek, Sızır kasabasında araçla başlayıp. Çatalsay yamacından itibaren yürüyerek zirveye yaptığım tırmanış...
Çatalsay 1973 rakımla bu yörenin en yüksek zirvesidir. Kekik kokuları eşliğinde tırmanışla tüm bölgenin eşsiz manzarasına sahip zirveye ulaşılıyor.
İlk fırsatta yürüyüp paylaşacağım nispeten daha kolay diğer rotaya alternatif daha zorlu bu rotayı sizlere sunuyorum.
Ulaşmanıza kolaylık sağlasın diye başlangıç noktasını "Sızır" olarak tercih ettim. Harita ayrıntısında belirttiğim noktaya kadar normal araçla sıkıntı yaşamayacağınız çok hoş bir orman yolunda etrafınızdaki manzaranın keyfini çıkarın. Fotosunu paylaştığım dereye (Kumartaş Deresi) kadar herhangi bir binek araçla ulaşabilirsiniz. Fakat dereden itibaren yamaca kadar imkanınız varsa arazi tipi bir araç veya traktör, motorsiklet, atv tarzı bir araçla devam etmelisiniz. 4*4 özelliği olmayan normal binek araçla geldiyseniz. Kumartaş deresinde aracı bırakıp yürüyerek devam edebilirsiniz. Zaten yamaca kadar 1.2 km. lik yolu arazi aracıyla geçseniz dahi yamaçtan itibaren zirveye kadar kalan yaklaşık 800 mt. lik hafif zorlu tırmanışı yürümelisiniz.
Yol üzerindeki soğuk akan çeşmelerden çantanıza su almalısınız. Kumartaş Deresinden itibaren zirve tırmanışında su bulamazsınız. Yamaç tırmanışının başlangıcında ufak bir mağara (At İni) var.Kolay yürüyüş rotasının biraz aşağısındaki mağara yolunuzu biraz uzatacak, yinede görmek isteyeceksiniz.
Zirveden eşşiz manzarayı çam ormanıyla kaplı tepeleri, civardaki yayla evlerini, bazı köyleri açık havada erciyes dağını seyredebilirsiniz. Büyük zirveden 450 mt. ileride Küçük zirveyede gidip, Su Sarnıcını görmelisiniz. Tam yapım tarihi bilinmeyen yüzlerce yıl önceden günümüze ulaşan su depolamak amacıyla yapılmış ve kullanılmış sarnıç. Böylesine yüksek tepenin zirvesinde, nedenli zorluklarla inşaa edildiği ve kullanıldığı merak konusu.
Aynı gün veya başka zaman yol üzerindeki çeşmelerde piknik yapabilir, Derenin akış yönüne yukarı 500 mt. ileride (Kısıhyurt) yaylasına ulaşabilir veya bu doğa harikası yörede herhangi bir patikayı takip edip eşşiz güzelliklere ulaşabilirsiniz. Civardaki güzellikleri fırsat buldukça paylaşacağım...
Bu noktaya kadar arazi aracıyla gelebilirsiniz Buradan itibaren yürüyerek tırmanış.
Bir zamanlar çetin kış şartlarında yılkı atları sığınırmış, o yüzden bu isim verilmiş

2 commenti

 • Foto di Süleyman Mert

  Süleyman Mert 5-mag-2018

  Harika bir yol tarifi

 • Foto di K.San

  K.San 9-dic-2018

  Bu zirveye, 2019 yazı Çatköyden Hiking denemesi yapmayı planlıyorum.

You can or this trail