Tempo in movimento  un'ora 38 minuti

Tempo  un'ora 58 minuti

Coordinate 1086

Caricato 29 ottobre 2018

Registrato ottobre 2018

 • Valutazione

   
 • Informazioni

   
 • Facile da seguire

   
 • Paesaggio

   
-
-
543 m
157 m
0
1,5
3,0
6,08 km

Visualizzato 131 volte, scaricato 8 volte

vicino a Yazıköy, Karabük (Türkiye)

Şeker Kanyonu - Karabük
Karabük-Yenice yolu üzerinde bulunan Şeker Kanyonu, birçok doğa sporuna elverişli bir alandır. Kanyon yüksekliği 100 metreden başlayıp 250 metreye kadar yükselmektedir. Kanyoning yapmaya elverişli bu uzun bir alanda yer yer zorlu geçişler ve daralmalar olup, bazı yerlerde yüzmek zorunlu hale gelmektedir. Yürüyüş parkurları ile eşsiz doğa güzellikleri arasında yürüyüş ve bisiklet turu imkânı sunmaktadır. Kanyonun kayalıkları kaya tırmanışına da uygundur. Ayrıca, çadırlı kamp, rafting, dağcılık gibi doğa sporlarına da elverişlidir.

Yemyeşil bir vadi boyunca uzanmış sarp ve dik kayalıklar arasında tablo gibi bir güzellik Şeker Kanyonu... Karabük'e bağlı Yenice ilçesinde bulunuyor. Muhteşem güzelliği, zengin endemik canlı çeşitliliği ve pınarlardan akan buz gibi sularıyla doğa ve macera tutkunlarını bekliyor.
Şeker kanyonunun yüksekliği 100 metre civarından başlayıp yer yer 250 metreye kadar yükselebiliyor. Doğa tutkunları için manzaralar barındıran kanyon içerisinde zorlu geçiş alanları da var. Kanyonda ilerleyebilmek için bu bölümlerde yüzmek zorunlu hale gelebiliyor. Kanyon, ismini de aldığı şeker mevkisi ismi verilen yerden itibaren başlıyor. Toplam uzunluğu yaklaşık 7 km. olan kanyonun 2 km’lik bölümünde ulaşım, araçlarla sağlanıyor. Daha sonraki yaklaşık 5 km’lik alan ise doğa ve macera tutkunları için kanyoning yapmak için çok uygun.

Kanyonunun başlangıç noktasında bulunan piknik ve mesire alanları, mangal tutkunları için harika fırsatlar sunuyor. İnsana huzur veren manzarasının seyrine dalarken aynı zamanda mangalınızı da yapabilir, doğanın enfes güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Yeniçe ilçe merkezine yaklaşık 30 km. uzaklıktaki Sarıot’ta özellikle böbrek ve romatizma hastalarına iyi geldiği bildirilen acısu kaynaklarından biri bulunuyor. Bu sudan içip aynı zamanda orman alanı içerisinde doğanın huzur veren muhteşem güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Yenice ilçe merkezine yaklaşık 9 km. mesafede bulunan Göktepe Tabiat Parkı, bölge halkı tarafından özellikle yaz aylarında dinlenmek ve piknik amacıyla kullanılıyor. Aynı zamanda her yıl geleneksel Zümrüt Yenice Göktepe şenliklerinin de yapıldığı park, kanyon ziyaretiniz esnasında görmeniz gereken önemli merkezlerden biri.

Vedi altro external

Foto

Manzara

Yenice Ormanları: Şeker Kanyonu'nda şeker tadında bir yürüyüş Renkler dans eder mi? Eğer Karabük’e doğru yolculuk yapsaydınız, hele bir de Yenice Ormanları’nı sonbaharda görmüş olsaydınız sanırım bunun olabileceğini görür ve bana hak verirdiniz. Sonbahar son demlerini yaşarken, yaprakların renk dönüşümlerinin da son demleridir artık. “Sonbahar ve renkler” denilince elbette doğaseverler için ilk akla gelen yerlerden biri de Yenice Ormanları’dır. Bu nedenle; bu defaki yürüyüş rotası olarak Yenice Ormanları’nı tercih etmiş ve Şeker Kanyonu’nu da görmeyi hedeflemiştik. Ankara’dan Yenice Şeker Kanyonu’na gitmek ve otobanı da kullanmak isterseniz eğer, Gerede’ye kadar Ankara-Bolu kara yolundan seyahat etmek zorundasınız. Gerede’den itibaren ise Yeniçağa, Mengen, Devrek ya da Eskipazar yolunu tercih etmeniz mümkün. Güzergâhımız üzerinde bulunan Ankara’ya 60 km. mesafedeki Kızılcahamam ilçesi sınırlarına ulaştığımızda, sıklaşan orman ağaçları değişik bir coğrafyaya girdiğimizin işaretlerini vermeye başlıyor. Gerede’den, Mengen-Devrek üzerinden Yenice’ye doğru yönelmemizle birlikte renklerin farklılaştığı çok daha farklı iklime sahip bir bölgeye girdiğimiz hissini uyandırıyor. Uzunca bir vadiden yol alıyoruz. Yol boyunca sağımız ve solumuzda yer alan bitki örtüsü alabildiğince renk cümbüşü içinde; sarı, yeşil, kahverengi, kızıl, turuncunun her tonu…
Foto

Patika giris

1 commento

 • Foto di mel6677

  mel6677 3-nov-2020

  Ho seguito questo percorso  Vedi altro

  Teşekkürler Erol hocam

Puoi o a questo percorso