-
-
848 m
566 m
0
3,0
6,1
12,14 km

Visualizzato 547 volte, scaricato 22 volte

vicino a Sansarak, Bursa (Türkiye)

Uzun zamandır aklımda olan fakat bir türlü gidemediğimiz sansarak kanyonuna sonunda gitmeye karar verdik.
Her zamanki gibi ekibi, İstanbul' daki evlerinden toplaya toplaya alacaktık. En uzak nokta Beylikdüzü olduğu için Cuma akşam trafiğini de hesaba katarak hesapladığımızda 5 saat sürüyordu.
Prensip olarak gittiğimiz bir rotaya istisnalar hariç bir daha gitmediğimiz için planımızda ön göremediğimiz şeyler yada geriye dönüp baktığımızda hatalı verdiğimiz kararlar olabilmektedir.
Sansarak köyüne birden fazla güzergahtan gidilmektedir. Biz sanırım en zorunu seçtik. En rahat rota, Körfez üzerinden Bursa istikametine gidip, İznik tarafına sapmanız olacaktır.
Biz, yolu kısaltalım derken Körfezi geçtikten sonra devamında gölcük civarından kavşaktan çıkarak Dağların arasından Sansarak köyüne ulaşarak Beylikdüzünden 5 saatte başlangıç noktasına varmış olduk. Bu yolun kötü tarafı, yaklaşık 2 saati toprak ve oldukça bozuk bir yol olması. Eğer otomobil tarzı araçla gidecekseniz kesinlikle uygun bir yol değil. Minibüs ile gitmemize rağmen aracın altını vurduk.

Saat 23:00'da aracımız Beylikdüzü’ nden yola çıktı. Sabah 04:15'te sansarak köyündeydik. Planı yaparken ekip arkadaşlarımıza söylemediğimiz küçük bir sürprizimiz vardı. Fakat hepimiz aynı şirkette çalıştığımız ve uzun zamandır birlikte olduğumuz için bu sürprize hazırlıklıydılar.
Yolun durumuna göre yaklaşık 1-1,5 saat gece yürüyüşü yapacaktık.

Köyün giriş noktasına vardığımızda, arkadaşlar çok erken geldiğimizi, minibüsün içinde birkaç saat uyumayı teklif etti. Herkesin tepe lambasını takmasını, gece yürüyüşü yapmayı planladığımızı söylediğimde, bozuk sesler çıkmasına rağmen hep birlikte, daha önce yapma fırsatını bulamadığımız gece yürüyüşünü yapmak imkanımız oldu. Bir süre sonra ilk tırmanış noktasına geldiğimizde, ormanlık alana gireceğimiz için, gece yürüyüşünü burada sonlandırıp ben bir taraftan ısınmak için ateş yakarken diğer arkadaşlar da mangalı hazırlamaya başladılar. Gündüz 30 C vivarı sıcaklık olmasına rağmen gece inanılmaz soğuktu.
Ateşi yakınca , diğer taraftanda sucuk kokuları gelmeye başladığında herkesin keyfi yerine gelmeye başladı.
Gün ağırmaya başladığında , tekrar yürüyüşümüze kaldığımız yerden devam ettik. Zirveye kadar çıktık. Köyden tepe noktasına varmak oldukça kolay. Her yaş seviyesinde çok rahat yürünür. Bir süre zirve noktasında ilerledikten sonra, patikalardan kanyona iniş yaptık. Dikkatli olunması durumunda kanyona iniş te zor değildir.
Kanyona indiğimizde, inanılmaz tabiat harikası, yeşilin her rengi, suyun berrak rengi ile karşılaştık.
İlk bir kaç km çok güzeldi. Güle eğlene yürüyorduk. Fakat ilerledikçe kanyon darlaşmaya, kayalar büyümeye başladı. Dikkatli olmanız ve ekibinizde tecrübeli kişilerin olması durumunda çok zorlanmayacağınız bir rota. Bir süre sonra ekip yorulmaya başladı ve hızımızı her zamanki gibi en yavaşa göre belirlediğimiz için, grup hızımız düştü.

Yol üzerinde küçük küçük birkaç şelaleye rastlayacaksınız. Bir tanesinde ise suyun aktığı yerde oluşan havuzun en az 6 mt. derinliği vardı. Şort ve havlularımız olmasına rağmen arkadaşlarım suya girmeye çok istekli olmayınca planda olan yüzme aktivitesini çıkarmak durumunda kaldık.
Yürüyüş esnasında etrafınıza dikkatli baktığınızda, karadut, kızılcık, erik, elma gibi meyve ağaçlarını rastlayacaksınız. Hepsini tatma fırsatımız oldu. Tatları oldukça da güzeldi.

Sabah 0:15'te başladığımzı sansarak yürüyüşümüz saat 13:00 civarlarında tamamlandı.
Dönüş için rotamızı değiştirip, Sansarak köyünün içinden İznik'te indik.Burada bulunan meşhur Keramet kaplıcasına uğradık. Günlerden Cumartesi olması nedeni ile kaplıca çok kalabalıktı. Hava da çok sıcaktı. Suyun da sıcak olması nedeni ile kaplıcaya girmekten vazgeçip, soluğu Osmangazi de Köfteci Yusuf ta aldık. Boşalan midelerimizi doldurduktan sonra Eskihisar arabalı vapuru ile istanbul’a dönüş yapıp bir aktivitemizi daha kazasız belasız tamamlamış olduk.

1 commento

Puoi o a questo percorso