Tempo  5 ore 44 minuti

Coordinate 3176

Caricato 15 giugno 2020

Registrato giugno 2020

-
-
74 m
-7 m
0
4,7
9,4
18,75 km

Visualizzato 224 volte, scaricato 2 volte

vicino a Nakkaş, İstanbul (Türkiye)

Pratik Bilgiler

Bu rota büyük oranda tarlalardan geçmektedir. Ekine zarar vermemek için azami gayreti göstermeli, farklı mevsimlerde tarlaların düzeninin değişeceğini hesaba katarak, mümkün olduğunca iz bırakmadan, traktör yollarını takip etmelisiniz.

Koruganların, içine düşülürse geri çıkılamayacak bodrum katları var, bu nedenle yola çıkmadan önce bir tanıdığınıza rotanızla ilgili bilgi vermek iyi bir fikir.


Eğer Çakmak Hattı'nda yürüyecekseniz, benim önerim, öncelikle, yürümenin görece kolay olduğu kuzey kesimleri denemeniz.

Ulaşım: Kolay. Nakkaş-Çatalca arası her yarım saatte bir minibüs var. Nakkaş'tan son minibüs 18:30'da. Minibüs, İzzettin Köyü'nden, ve Çatalca DDY İstasyonu'ndan da geçiyor. Bu rotaya erişim için, Halkalı-Uzunköprü bölgesel trenleri tercih edilebilir.

Nakkaş Köyü: Padişahın terzisine tahsis edilmiş arazi üzerine kurulduğu rivayet ediliyor. Köyde güzel bir Osmanlı Camii, çok bakımlı mezar taşları, bir türbe, iki güzel çeşme (ikisi de faal), dört kıraathane, bakkal, köfteci, ve kasap var. Oldukça sempatik bir yerleşim.Asıl Hikaye Kısmı

Özet: Kerem, önceki hafta yağan tüm yağmurlara rağmen, bu rotanın yürünmesinin iyi bir fikir olduğuna kendini inandırdı, ve bir kez daha, evdeki hesabın çarşıya nasıl uymadığını gördü.

Bu rotanın bir kısmını 2018 kış aylarında bir kurbanımla birlikte yürümüş, korkunç derelerden, batak sulardan, berbat soğuktan, balçıktan imanımız gevremiş halde, kendimizi Nakkaş Köyü'ne atmıştık. Ben, bir yaz yürüyüşünün tüm bu problemleri bertaraf edeceğini düşünüyordum; eğer önceki paragrafta bahsettiğim yağmurlar yağmamış olsaydı, belki bu gerçek olabilirdi. Ama Çakmak Hattı, Nazi'leri, ya da yürüyüşüleri büyük bir misafirperverlikle ağırlamak amacıyla kurulmuş bir savunma sistemi değil ki! Yine şaftım kaydı.

Nakkaş'ın güneyinde "tahta köprü" olarak bilinen bir Roma eseri var, bunun bir gözü hala ayakta.

Çakmak Hattı'na geçmek için, köprüden sonra GB yönünde, yamaçtaki izleri belli belli belirsiz seçilen yıldız tabyanın yakınından seğirttim. Aksi gibi daha önceki yürüyüşlerde olmayan yeni çevre yolu bağlantısı, haritamda da görünmüyordu. Bağlantı yoluna göre pozisyonumu ve istikametimi belirlemekte zorlandım. Allah'tan, dördüncü kilometredeki otoyol altı hayvan geçidi ustalıkla yapılmış, hiç birikmiş yağmur suyu yoktu, ama kışın iş değişebilir. Daha sonra, suyu oldukça serin akan bir çeşme ile karşılaşılıyor, rotadaki tek su kaynağı budur.

Kuzeydeki otoyolu geçmek, güzergahı biraz uzatıyor olsa da, henüz işlemeyen köprü sayesinde kolay. Bundan sonra, bir tank hendeği Doğu-Batı eksenini kesiyor. Hendek suyu yaklaşık diz hizasında, soğuk, karanlık, ve içerisinde kaplumbağasından kurbağasına, türlü mahlukat siper almış. Ben her ne kadar bunu aşmaya yeltendiysem de, toynaklarımı her suya daldırışımda, beynimin kontrolüm altında olmayan kısmı, ürperti ile, onları geri çektiler. Burada, arazide sütçü beygiri gibi dolanarak bir çıkış yolu arayışımı, GPS izi üzerinden eğlenerek izleyebilirsiniz.

Şükürler olsun, "ejderha dişleri" olarak işaretlediğim kısımda bir geçiş buldum, bundan sonra, tankmânileri takip ederek, yürüyüşten gerçekten keyif almaya başladım. Çakmak Hattı'nın paletli zırhlılara karşı en savunmasız kesmi, herhalde bu ortadaki geniş çayırlar olmalıydı, gerek GPS kaydında yürüdüğüm kısım, gerekse daha güneydeki diğer bazı düzlüklerde, bu yapılar, cömertçe serpiştirilmişler. Hatta, göl sularının çekilmesi ile, Bahşayis tarafında daha fazla engel yeniden gün ışığına kavuşmuş (http://www.istanbul.gov.tr/catalcada-cakmak-savunma-hattinin-bir-bolumu-daha-yuzeye-cikti).

Uzatmayalım, büyük koruganları gezerek, ve son köy minibüsünü kaçırmamak için acele ederek, yürüyüşü tamamladım. Aslında rotanın 17nci kilometresindeki köprü başında durularak da minibüse binilebilir, köye kadar yürümeye gerek yok.

Bu yürüyüş ile, geriye sistemin yürünmemiş az bir kısmı kaldı.

Teşekkürler: Nakkaş'ta, köyün güneyinde köfteciyi işleten, şan sanatçıcı Mustafa Bey. Ve teşekkürler, İzzettin'in girişinde çay ikram etmek isteyen gençler.

Nakkaş Köyü ile ilgili kaynaklar:
https://www.yeniasya.com.tr/2010/05/07/guncel/h29.htm
https://www.istanbultimes.com.tr/guncel/nakiscisina-koy-verdi-h4127.html

Konuyla ilgili bir araştırma:
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1199605
Approvvigionamento

kahve cesme tost

Monumento

bunker

Approvvigionamento

kofte

Sito archeologico

kopru

Monumento

347

Galleria

gecit

Fiume

hendek

Fontana

cesme

Fiume

hendek

Castello

ejderha disleri

Fiume

pis su

Waypoint

dikenli tel kundagi

Waypoint

mola

Monumento

cifte bunker

Monumento

bunker

2 commenti

  • Foto di irina sofie

    irina sofie 16-giu-2020

    Hatırladığım kadarıyla kurban ben olmadım, kim derede yürümek istemedi yine? :)

  • Foto di dantelk

    dantelk 16-giu-2020

    Benim hesaplarıma göre, 30 Şubat'ta bu rotanın yürüyüş koşulları mükemmel olmalı!!

Puoi o a questo percorso