Tempo  2 giorni 4 ore 28 minuti

Coordinate 3416

Caricato 6 maggio 2017

Registrato maggio 2017

-
-
1.464 m
254 m
0
18
36
71,15 km

Visualizzato 2757 volte, scaricato 78 volte

vicino a Pavlu Cebel, Isparta (Türkiye)

Irina ve Kerem yürüdüler. Üç gün, kamplı.

Önceki sene aynı dönemde Eğirdir -> Sütçüler arası yürümüştüm. Bu sene 3 günlük tatili, rotanın devamında değerlendirmeye karar verdik.

Genel İzlenimlerim (Ek Olarak): https://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=13436087

Rota yeterince çeşitli coğrafyalardan, kâh daracık bahçe arası patikalardan, kimi zaman geniş traktör yollarından geçiyor. Sıkılmadan günlerce yürümek mümkün. Mayıs başında hava şartları ideale yakın. Maalesef, bu sene başka hiç bir yürüyüşçü ile karşılaşmadık.

Diğer Okumalar:
http://hikeandwrite.blogspot.com.tr/2013/12/pamfilya-pisidya-st-paul-yolu-1-23.html
https://priwetkyrgyzstan.wordpress.com/2015/11/05/kirgistan-tuerkei-kirgistan/
metinkurtiletrekking.blogspot.com.tr
yktozturk.blogspot.com.tr/2013/09/frig-yolu-yuruyusu-3gun.html
https://yesilsutculer.tr.gg/222-.-Beydili-Eko-K.oe.y.ue..htm

Lojistik:
- Sütçüler'deki Karacan Otel dışında, kalınacak bir yer yok. Köylerde toplu ulaşım hak getire. Bu rota, ancak kamp yapılarak yürünebilir.
- Ulaşım: İstanbul'dan Sütçüler'e Tandoğan Sütçüler, haftanın belirli günlerinde otobüs kaldırıyor. Bunun dışında Isparta Köy Garajı'ndan, Mayıs 2017 itibari ile, sabah 08.15'te Sütçüler'e araç var; 17tl, 120dk. Diğer otobüs saatleri için Sütçüler Seyahat ile görüşülebilir. Isparta'ya seyahat etmek için en ucuz alternatifler, Öz Isparta Turizm ve Isparta Petrol; Kamil Koç ve Pamukkale biletleri biraz daha pahalı. Bu firmaların, Isparta Otogar'dan, Isparta Köy Garajı'na servileri mevcuttur.
Sütçüler dışındaki hiçbir köye toplu ulaşım yoktur (Çandır'a öğlen çalışan bir araç olabilir), ancak Haskızılören'e, ve belki başka köylere, sabah ve akşamüstü öğrenci servisi çalışmaktadır.
Biz, Akçapınar'a yürüyecek zamanımız kalmayınca, Haspınar'dan (Haspınar, Kozan'ın 4km kuzeydoğusunda) Gebiz'e otostop çektik, buradan bir minibüsle (7tl, 45dk, her yarım saatte bir) Antalya'ya gittik.


- Gıda: Su kaynakları yeterli; 2lt/kişi kâfidir. Sadece Sütçüler'den sonra, Yazılıkanyon'a kadar sadece tek bir çeşme var, bu da Sütçüler'e yakın. Kanyon geçişinde çeşme yok. Sütçüler ve Çandır dışındaki yerleşimlerde bakkal yok, ekmek de çoğuna iki günde bir kamyonetle geliyor.

Navigasyon: Clow ve Richardson'un kitabındaki mesafe tahminleri fazla iyimser; biz Pednelissos'a kadar yaklaşık 65km yürüdük; normalde bu mesafe çok daha kısa olmalıydı. Arada kaybolduğumuzu, rotayı tam tutturmadığımızı inkar etmiyorum, ama bu kadar fark olmaması gerekir. Normalde, biz 65km yürüyerek Akçapınar'a; en azından şelalelere varabileceğimizi hesaplıyorduk.
Rotanın bu güney kesmi, işaretlemeler anlamında gerçekten berbat. Defalarca, rotanın yangın yollarından patikalara saptığı kavşakları kaçırdık. Bu rotayı GPS olmadan tamamlamak neredeyse imkansız. Ancak GPS ile rotayı takip etmek kolay, tüm patikalar açık, kullanılabilir durumda. Biz tek bir St. Paul tabelası bile görmedik. Bazı yerlerde işaretler çok eski, fark edilmeleri güç oluyor. Yine de, örneğin Yazlıkanyon gibi zor etaplar, hakkını vererek işaretlenmişler, buralarda rahatlıkla navigasyonsuz yürünüyor (teşekkürler Serpil!).

Sektör Sektör:
Sütçüler -> Yazılıkanyon: Kanyon geçişi oldukça güvenli, abartılacak bir tehlike yok. Kimi zorlu yerlerde ayak basılması gereken yerler boyayla vurgulanmış. İki yerde destek için ip gerilmiş.
Yazılıkanyon -> Haskızılören: Çandır'da bakkal kahve var. Çandır'dan sonra sıra sıra mermer ocakları var; bunlar dağları yutup duruyorlar. Rota tozlu, gürültülü, ve parkur kimi zaman sıkıcı olacak kadar geniş. Ancak mermer ocaklarından su temin edilebilir.
Haskızılören -> Pednelissos: Keyifli yürüyüş; rota sık sık single track haline geliyor. Antik kentten rotanın geçtiği ormanlık alan talan edilmiş; burada ancak istikamet belirlenip yürünebiliyor.Haskızılören, uzun zamandır gördüğüm en şeker, en sevimli köylerden biri. Bu köyde Mehmet Bey, eşi Hilal Hanım ve kızları Ümmügülsüm bizi misafir ettiler, ikram ettikleri çayları, ve hamur işleri ile doyduk, bu candan aile ile tanışmak bize bütün günümüzün yorgunluğunu unutturdu.
Haspınar Köyü'nden, Hyundai panelvan'ı olan güler yüzlü abi, ve eşi, ve diğer teyze, bizi Gebiz'e attıkları yetmezmiş gibi, bir de elimize portakal tutuşturdular, çok teşekkürler!


Hiked by Irina and Kerem. Three days, camping.

I hiked Eğirdir to Sütçüler during the same period on the previous year. This time we choose the rest of the way.

Overall Impressions (Added to My Previous Report https://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=13436087):
The route has a good diversity, passing through wide roads to single tracks in between farmland. It is almost never mundane. The weather is very good during early May. Despite meeting other hikers during the last stroll, this year there were none.

Logistics:
- Apart from Karacan Otel at Sütçüler, no other accomodation. No public transport from villages. This route can only be done with a tent.
- Transportation: Tandoğan Sütçüler has buses from Istanbul on certain days. Apart from that, from Isparta Köy Garajı, there is a morning service to Sütçüler (08.15am, 17tl, 120mins). Your cheapest bets to Isparta are Öz Isparta Turizm and Isparta Petrol; Kamil Koç and Pamukkale have more expensive services. All companies run a shuttle between Isparta Otogar and Köy Garajı.
No public transportation to/from villages, apart from Sütçüler (maybe apart from Çandır). That said, Haskızılören and others may have a school bus running in morning and afternoon (weekdays).
We didn't have enough time to hike to Akçapınar, so ended at Haspınar (4km north east of Kozan), and hitched a ride to Gebiz. From there, there are minibuses to Antalya (every half your, 7tl, 45mins).
Food and Water: Enough water sources; 2lt/person shall be enough. After Sütçüler, there is only one source till the end of Yazılıkanyon, no water at Kanyon pass. No markets apart from Sütçüler and Çandır; the other villages are served every two days for bread with a truck.


Navigation:
- Clow and Richardson's book is too optimistic in terms of distances; we hiked almost 65km till Pednelissos. We were predicting to be close to Akçapınar with this distance.
This southern leg of the track is terrible with waymarks. Many times, we missed the points where the trail suddenly departs into a minor goathway. Some waymarks are faded away, and it is simply impossible to do this trek without GPS. That said, the tricky sections are exceptionally well marked (thanks Serpil!).

Sector by Sector:
Sütçüler -> Yazılıkanyon: Canyon pass is very doable, don't have any concerns of your safety. There is a safety rope in two points.
Yazılıkanyon -> Haskızılören: Çandır has a market and coffe house. After Çandır, loads of quarries, this part can be dull, dusty and loud, not so pretty... Water could be provided from the quarries.
Haskızılören -> Pednelissos: Nice walk, loads of single tracks.

Haskızılören is one of the cutest villages I've been; we were greeted by Mustafa, his wife Hilal Hanım and their daughter Ümmügülsüm. They are lovely people, which we enjoyed their company a lot!
At Haspınar, a fellow, his wife and another lady allowed us to their truck, gave a lift to Gebiz, and equipped us with oranges. Thanks!


Başlangıç ​​zamanı: 04/29/2017 11:18

Varış zamanı: 05/01/2017 15:46

Mesafe: 71 km (52:27)

Hareket süresi: 44:36

Ortalama hız: 1,35 km/h

Ort. hareket hızı: 1,59 km/h

Maks. hız: 43,39km/h

Minimum rakım: 254 m

Maksimum rakım: 1464 m

Yükselme hızı: 213,4 m/h

Alçalma hızı: -284,2 m/h

İrtifa kazancı: 2873 m

İrtifa kaybı: -3406 m

Yükselme süresi: 13:28

Alçalma süresi: 11:59

Waypoint

sutculer camii aile cay bahcesi ekmek firin

Waypoint

tesis su istenebilir

Waypoint

pednelissos

Waypoint

kozan

Waypoint

cesme

Waypoint

pass

Waypoint

camp spot

Waypoint

yazilikanyon

Waypoint

bakkal kahve su

Waypoint

cesme

Waypoint

kamp

Waypoint

cesme

Waypoint

boruda cesme

Waypoint

kuyu

Waypoint

cesme

Waypoint

karakilise koyu

Waypoint

cesme

Waypoint

mola yerimiz

Waypoint

cesme

Waypoint

cecme

Waypoint

cesme

Waypoint

gate

Waypoint

cesme

Waypoint

cesme

Waypoint

cesme perfect camp

Waypoint

kaynak

Waypoint

cesme

Waypoint

cesme

Waypoint

cesme

Waypoint

cesme

Waypoint

cesme

Waypoint

cesme

Waypoint

kamp2

Waypoint

delikavak koyu, cesme

Waypoint

cikmaz sokak

Waypoint

cesme

Waypoint

cesme

Waypoint

eski okul

Waypoint

sazak koyu

Waypoint

cesme haspinar

Waypoint

tahrip edilmis orman sahasi

Waypoint

kuru kuyu

Waypoint

kuyu

Waypoint

sutculer camii aile cay bahcesi ekmek firin

Waypoint

tesis

Waypoint

pednelissos

Waypoint

kozan

Waypoint

cesme

Waypoint

pass

Waypoint

camp spot

2 commenti

 • Foto di metin kurt

  metin kurt 14-giu-2017

  Çok güzel açıklanmış bir etkinlik.
  Teşekkürler.

 • Foto di dantelk

  dantelk 14-giu-2017

  Tesekkurler, sizin tecrübeleriniz çok faydalı oldu.

Puoi o a questo percorso